Karlovarské
Zelenenoviny.cz

Obce v Karlovarském kraji budou moci poskytnout svým občanům bezúročné půjčky na výměnu kotle

13.2.2019 | MŽP

Kotlíková půjčka

Ministerstvo životního prostředí spustilo pilotní projekt bezúročných půjček na výměnu kotlů pro Karlovarský kraj. Jedná se o doplňkový projekt k samotným kotlíkovým dotacím. Do tohoto projektu je dále zařazen Ústecký a Moravskoslezský kraj. Cílem je podpořit výměnu neekologického kotle i domácnostem, které z finančních důvodů výměnu kotle odkládaly. Od roku 2022 bude totiž platit zákaz topení v kotlech 1. a 2. emisní třídy.  Peníze obce půjčí lidem bezúročně a bez jakýchkoli poplatků. Domácnostem zároveň nezaniká možnost zažádat o kotlíkovou dotaci, ze které většinu půjčky tak splatí.



Pořízení nového ekologického zdroje vytápění bude pro majitele rodinných domů v Karlovarském, Moravskoslezském a Ústeckém kraji nově jednodušší. Domácnosti, které nemají našetřeny prostředky na výměnu starého kotle, si budou moci dopředu požádat u své obce o tzv. kotlíkovou půjčku, z níž výměnu zaplatí. Půjčka bude bezúročná, takže nezaplatí ani korunu navíc. Moderní ekologicky šetrné zdroje se tak stanou dostupné i pro domácnosti, pro které byly dosud vstupní náklady na nákup nového zdroje překážkou. Na nový pilotní program ministerstvo vyčlenilo celkem 740 milionů korun. Pro Karlovarský kraj je vyčleněno 70 milionů korun. 


Klasický model kotlíkových dotací počítá se vstupní spoluúčastí žadatele, který nejprve kotel zaplatí, vymění a následně obdrží dotaci. Pro některé domácnosti je ale prakticky nemožné našetřit peníze na nový kotel dopředu, a tím pádem se pro ně kotlíkové dotace stávají nedostupné. Právě s tím by měl pomoci náš nový program kotlíkových půjček, který jim umožní výměnu předem zafinancovat. Cílíme právě na tyto tři kraje, jednak kvůli nevyhovující kvalitě ovzduší, současně tím přispíváme k naplňování vládního programu RESTART, který se zaměřuje na pomoc strukturálně znevýhodněným regionům,“ vysvětluje ministr Richard Brabec.

 

Finanční prostředky na půjčky a související administrativu obcím bude poskytnuta z rozpočtu SFŽP ČR. Část této půjčky následně obci majitelé domů splatí pomocí kotlíkové dotace, o kterou si zažádají klasicky na kraji. Zbytek půjčky, tedy rozdíl mezi pořizovací cenou nového kotle a dotací, budou lidé obci splácet postupně. Obce půjčí lidem peníze bezúročně a bez jakýchkoli dalších poplatků. Na obecních úřadech budou navíc specialisté, kteří lidem se vším poradí a pomohou jim získat jak zálohu na pořízení kotle, tak dotaci.

 

O finanční prostředky na poskytování zvýhodněných půjček pro své občany a na kotlíkové specialisty mohou u Státního fondu životního prostředí ČR žádat od 6. února 2019 obce i městské části v Karlovarském kraji. Příjem žádostí bude probíhat do 29. listopadu 2019 nebo do vyčerpání financí.

 

Výhody kotlíkové půjčky

  • pokryje 100 % způsobilých výdajů
  • bezúročná po celou dobu splácení (RPSN 0 %)
  • lze ji kdykoli a bez sankce předčasně splatit
  • max. měsíční splátka nebude požadována více jak 2 000 Kč (s výjimkou první zvýšené splátky, která bude ve výši poskytnuté kotlíkové dotace)
  • doba splácení až 10 let


Více o kotlíkových dotacích a kotlíkové půjčce najdete na stránkách MŽP

 

Redakčně upraveno.

 

Zdroj: MŽP

Foto převzato z pixabay.com

 

Více informací najdete v rubrikách:



Reklama

Reklama

Důležité odkazy: